Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արեւելյան սահմանի ուղղությամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած սադրիչ ռազմական գործողությունների առնչությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նամակներ է հղել Եվրախորհրդարանի նախագահ Դավիդ Սասոլիին, ԵԽԽՎ  նախագահ Հենդրիկ Դամսին եւ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գեորգի Ծերեթելիին:
Իր նամակում Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ այս գործողությունները Ադրբեջանի անընդունելի ռազմատենչ հռետորաբանության շարունակությունն են եւ լրջորեն խախտում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ինչպես նաեւ ուղղակիորեն հակասում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ համավարակի պայմաններում աշխարհի բոլոր անկյուններում ռազմական գործողություններից զերծ մնալու կոչերին:
«Ադրբեջանի Զինված ուժերի անընդունելի գործողությունները աջակցություն են ստանում Թուրքիայի ԱԳՆ կողմից, ինչը հավելյալ լարվածություն է ստեղծում եւ վտանգում է տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը»,- ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի նամակներում:

Председатель НС РА Арарат Мирзоян направил письма Председателю Европарламента Давиду Сассоли, Председателю ПАСЕ Хендрику Дамсу и Председателю ПА ОБСЕ Георгию Церетели в связи с предпринятыми Азербайджаном провокационными военными действиями в направлении северо-восточной границы РА.
В своем письме А.Мирзоян отметил, что эти действия – продолжение неприемлемой воинственной риторики Азербайджана и серьезно нарушают основные принципы международного права, а также прямо противоречат призывам Генерального секретаря ООН воздержаться в условиях пандемии от военных действий во всех уголках мира.
«Недопустимые действия Вооруженных сил Азербайджана получают поддержку МИД Турции, что создает дополнительную напряженность и угрожает региональной безопасности и стабильности», - отметил Председатель НС.